مقدمه ای بر برنامه نویسی شی گرا

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

برنامه نویسی شی گرا شیوه نوینی است که قطعات نرمافزاری را ایجاد می کند که در برنامه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.همانطور که کامپیوتر از قطعات سخت افزاری ساخته می شود ، در برنامه نویسی شی گرا،برنامه از قطعات نرم افزاری ساخته می شود. به این ترتیب ، سرعت تولید نرم افزارافزایش می یابد. قابلیت خوانایی برنامه هایی که در این روش نوشته می شود بالابوده، تست ، عیب یابی و اصلاح آنها آسان است.

اشیا را می توان به دو دسته تقسیم کرد: اشیای بیجان و اشیای جاندار. اشیای جاندار زنده اند، حرکت می کنند و کارهایی را انجام میدهند.اشیای بی جان، مانند سنگ، به نظر نمی رسد که کاری انجام دهند. تمام اشیا (چهجاندار و چه بی جان) چیزهایی مشترک دارند. آنها صفاتی مثل اندازه، شکل ووزن دارند و همه آنها رفتارهایی را از خود نشان می دهند. به عنوان مثال: توپمی غلتد، بالا پایین می رود، پر باد می شود یا باد آن خالی میشود. بچه گریه میکند، می خوابد، می خندد.اتومبیل شتاب می گیرد، ترمز می کند.

 انسان ،اشیا را از طریق مطالعه صفات و مشاهده رفتار آنها می شناسد. ممکن است اشیای مختلف،صفات مشابهی داشته باشند و  رفتارهای  یکسانی از خود نشان دهند. بعنوان مثال، می توانبچه ها و بزرگترها را با هم، و یا انسان را با حیوان مقایسه کرد.اتومبیل و کامیوننیز چیزهای مشترک دارند.

هدف زبان های برنامه نویسی شی گرا از جمله C++ این است که اشیای دنیای واقعی رامدل سازی کنند.برای این کار ، از مفهوم کلاس استفاده می کنند. مثل کلاسی ازوسایل نقلیه، کلاسی از دانشجویان.

وقتی کلاسی ایجاد شد، می توان از آن چندین شی ایجادکرد.به عنوان مثال، پس از ایجاد کلاس دانشجویان، می توان برای هر دانشجو، یک شیمخصوص ایجاد کرد و سپس در برنامه از آن شی استفاده نمود.ایجاد شی از کلاس را نمونهسازی می گویند.

...
نویسنده : محمد رضا افشار بازدید : 86 تاريخ : دوشنبه 22 خرداد 1391 ساعت: 23:40

close
تبلیغات در اینترنت